This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.





Nadležnosti pravobraniteljice
U slučaju kršenja prava osoba s invaliditetom, pravobraniteljica je ovlaštena:
- tražiti očitovanja
- obavještavati
- predlagati mjere
- davati preporuke
- upozoravati
- te zahtijevati izvješća o poduzetom
Što ne možemo?
- Pravobraniteljica za osobe s invaliditetom vas ne može zastupati na sudu ne može se miješati u tijek sudskih i upravnih postupaka niti mijenjati ili utjecati na rješenja sudskih i upravnih tijela.
- Pravobraniteljica vas može savjetovati o vašim pravima i načinima na koje ih možete ostvariti, ali nije ovlaštena za pružanje besplatne pravne pomoći niti može za vas pisati podneske, žalbe, prijave i slično. U takvim slučajevima, molimo vas da se obratite uredima državne uprave za opću upravu (pri županijama) koji će vas uputiti na načine ostvarivanja besplatne pravne pomoći, a pravobraniteljicu obavijestite ukoliko naiđete da to pravo iz neopravdanih razloga niste uspjeli ostvariti.
- Pravobraniteljica ne može za vas ishoditi rješenja koja nisu u skladu sa zakonom niti može za vas intervenirati kako bi neko svoje pravo ostvarili mimo zakona i propisa.