Kako tijela za jednakost mogu podržati proces deinstitucionalizacije?
Mreža Equinet organizirala je 16. studenog u Bruxellesu radionicu čiji je cilj bio kapacitirati stručnjake tijela za jednakost za bolje razumijevanje i podržavanje procesa deinstitucionalizacije. Savjetnica pravobranitelja za osobe s invaliditetom Branka Meić Salie na radionici je prezentirala iskustva Pravobranitelja za osobe s invaliditetom u procesu deinstitucionalizacije u Hrvatskoj. Na radionici je upozoreno na korištenje fondova EU-a za održavanje institucija, a opći je zaključak da je usprkos svim strateškim dokumentima proces deinstitucionalizacije u Europskoj uniji zastao. Iz fondacije Validity upozorili su da bi Europska unija kao najveći donator zemljama trećeg svijeta model institucija mogla proširiti i u te zemlje.
Dana 17. studenog održan je sastanak klastera za osobe s invaliditetom unutar mreže Equinet na kojem je sudjelovala savjetnica Branka Meić Salie. Na sastanku su predstavljene aktivnosti vezane uz prava osoba s invaliditetom u Europskoj uniji. Predstavnica Europskog foruma osoba s invaliditetom (EDF) Marine Uldry govorila je o planiranim aktivnostima EDF-a za 2024. i posebice o kampanji za sudjelovanje osoba s invaliditetom na predstojećim izborima za Europski parlament.
FRA radi istraživanje vezano uz nasilje nad osobama s invaliditetom u ustanovama i tome kako uključiti temelja prava u proces raspodjele fondova EU-a kao i ulogu nacionalnih institucija i tijela za jednakost u ciklusu financiranja.
UN-ov Odbor za prava osoba s invaliditetom radi na općem komentaru čl. 11., vezano uz deinstitucionalizaciju i zaustavljanje prisilnih postupanja u području mentalnog zdravlja kao i pravima osoba s invaliditetom u post-2030 razvojnoj agenda. Komisija izrađuje smjernice za deinstitucionalizaciju s primjerima dobre prakse. Smjernice za deinstitucionalizaciju izradio je i UN, a Europska komisija izrađuje smjernice o razumnoj prilagodbi za poslodavce.
EDF je objavio manifest vezan za izbore za Europski parlament. Osnovna načela za koje se zalažu je da se zajamči sudjelovanje osoba s invaliditetom u političkom i javnom životu EU-a, EU treba biti unija jednakosti s Konvencijom o pravima osoba s invaliditetom kao kompasom, postati socijalna Europa i prihvatiti pristupačnost. Sve osobe trebaju imati pravo na sudjelovanje na izborima i kandidiranje
EDF će provoditi zagovaranje za nove institucije: Opću upravu za jednakost i temeljna prava u Europskoj komisiji pod vodstvom Povjerenika za ravnopravnost. Zalagat će se i za osnivanje Odbora za osobe s invaliditetom u parlamentu EU-a, Konfiguracije za jednakost u Vijeću kao i za osnivanje nove Europske agencije za pristupačnost.
Očekuje se pokretanje Europske kartica za osobe s invaliditetom koja će osigurati međusobno priznavanje statusa osobe s invaliditetom među zemljama članicama, a moći će je zatražiti i građani trećih zemalja koji imaju prebivalište u EU.
Jedan od prioriteta EDF-a je zaštita osoba s invaliditetom kao putnika, posebno ukoliko dođe do oštećenja opreme tijekom prijevoza. Zalažu se i za uspostavu Jamstva za zapošljavanje i stjecanje vještina za osobe s invaliditetom po uzoru na shemu za Jamstvo za mlade koja osigurava financijsku podršku za zapošljavanje mladih. Od Komisije će se tražiti da osigura dodatno financiranje za osobe s invaliditetom za pristup tržištu rada, pristup razumnoj prilagodbi I asistivnoj tehnologiji. Radi se i na aktivnostima zagovaranja za zabranu prisilne sterilizacije te osiguravanju podrška za Ukrajince unutar i izvan Ukrajine.
EDF predlaže da se donese zakonodavstvo koje će jamčiti dostupnost i pristupačnost asistivnih tehnologija za osobe s invaliditetom. Zalaže se da se osigura da sljedeći proračun EU-a u potpunosti podržava neovisno življenje osoba s invaliditetom i osigura uključivanje pitanja osoba s invaliditetom u Zelenu i Digitalnu tranziciju.
Priprema se drugi pregled EU-a od strane UN-ovog Odbora za osobe s invaliditetom. EDF provodi evaluaciju Strategije EU-a za prava osoba s invaliditetom i zagovaranje budućih aktivnosti.
Objavili su Izvješća o ljudskim pravima i poslovnoj sposobnosti i prisilnim postupanjima (čl. 12 i 14). Izradit će preporuke za Vijeće i države članice. Tijekom izborne kampanje posvetit će se zaštiti kandidata od nasilja i uznemiravanja, posebice marginaliziranih kandidata kao što su osobe s invaliditetom posebice žene.
Equinet također priprema publikaciju o govoru mržnje tijekom izbora. EDF će objaviti Manifest o ženama s invaliditetom s fokusom na osnaživanje i žene kao vođe s ključnim zahtjevima i konkretnim preporukama.
Vezano uz praćenje zakona EU-a i politika koje utječu na osobe s invaliditetom spomenuta je Regulativa o zaštiti odraslih. Mjere zaštite za odrasle predviđaju skrbništvo što je zabrinjavajuće kao i članak o smještavanju osoba u ustanove što je prijedlog Opće uprave za pravosuđe. Problem je u tome što se ne spominje odlučivanje uz podršku. Komisija ne smije davati prijedloge koji nisu u skladu s Konvencijom. Ne možemo ignorirati postojeće stanje, ali naglasak treba staviti na odlučivanje uz podršku. Radi se i na Direktivi o tijelima za jednakost, nasilje nad ženama, prava žrtava, podizanje razine svijesti o umjetnoj inteligenciji i pravima osoba s invaliditetom.
Vijeće Europe nastavlja rad vezan uz prisilna postupanja. Odbor za bioetiku radi na nacrtu smjernica za autonomiju u području mentalnog zdravlja za koja se očekuje da neće podržavati prisilna postupanja. Neke zemlje postaju svjesne da protokol neće biti potreban.