Kako ostvariti i zaštititi prava osoba s invaliditetom u Virovitičko-podravskoj županiji
Kako ostvariti i zaštititi prava osoba s invaliditetom u Virovitičko-podravskoj županiji
Kako ostvariti i zaštititi prava osoba s invaliditetom u Virovitičko-podravskoj županiji
Udruga za promicanje i zaštitu ljudskih prava “SMS – sve možeš sam” iz Virovitice organizirala je dana 29. prosinca 2022. godine radionicu na temu „Institucija pravobranitelja za osobe s invaliditetom i prava osoba s invaliditetom u Republici Hrvatskoj“. Radionica je održana u prostorijama Restorana Park Suhopolje, a vodio ju je savjetnik pravobraniteljice za osobe s invaliditetom Mario Burek.
VIŠE: Udruga za promicanje i zaštitu ljudskih prava “SMS – sve možeš sam” dugi niz godina aktivno provodi aktivnosti usmjerene na promicanje, unaprjeđenje i zaštitu ljudskih prava ugroženih skupina u društvu. Kroz kontinuiranu suradnju sa udrugama koje okupljaju osobe s invaliditetom, djecu s teškoćama u razvoju i članove njihovih obitelji s područja Virovitice i okolice uočena je potreba za dodatnim informiranjem njihovih članova o pravima koja se mogu ostvariti temeljem invaliditeta u različitim sustavima (socijalna skrb, mirovinsko osiguranje, zapošljavanje, zdravstvo, rad, odgoj i obrazovanje, pristupačnost i dr.), kao i potreba za osnaživanjem samih osoba s invaliditetom te podizanjem razine svijesti o načinu zaštite prava osoba s invaliditetom i borbe protiv diskriminacije temeljem invaliditeta.
S tim u vezi, uspostavljena je suradnja sa Područnim uredom pravobraniteljice za osobe s invaliditetom u Osijeku te je organizirana radionica namijenjena osobama s invaliditetom, djeci s teškoćama u razvoju, članovima njihovih obitelji te članovima, djelatnicima i volonterima lokalnih udruga.
Tijekom radionice savjetnik pravobraniteljice održao je izlaganje na temu „Institucija pravobranitelja za osobe s invaliditetom i prava osoba s invaliditetom u Republici Hrvatskoj“. Na taj način, okupljeni su upoznati sa nadležnostima, djelokrugom i načinom rada Ureda pravobraniteljice za osobe s invaliditetom te ulogom u zaštiti prava osoba s invaliditetom.
Poseban naglasak stavljen je na rad Područnog ureda u Osijeku, odnosno primjere iz prakse rada Ureda pomoću kojih su sudionici radionice upoznati o tome u kojim situacijama i na koji način se mogu obratiti Uredu te koje su aktivnosti koje pravobraniteljica provodi po zaprimljenim obraćanjima. Kroz teorijsko izlaganje i međusobnu komunikaciju sudionicima su predstavljene temeljne promjene koje je u naše društvo unijela Konvencija o pravima osoba s invaliditetom, pobliže su im se pojasnila prava osoba s invaliditetom i kroz konkretne primjere iz prakse pokušalo ih se osvijestiti o važnosti prihvaćanja i postupanja u skladu sa načelima razumne prilagodbe i univerzalnog dizajna u svim područjima svakodnevnog življenja.
Kroz prikaz rješavanja konkretnih slučajeva iz praske rada Ureda prisutni su dobili odgovore na pitanja kao što su:
Kako ostvariti osobnu invalidninu, koje su mi mogućnosti kada dobijem negativno rješenje?
Kome se žaliti na nepravilnosti tijekom vještačenja?
Koja su prava osobe s invaliditetom koja traži posao i kako ih ostvariti?
Da li je uskraćivanje razumne prilagodbe radnog mjesta diskriminacija osobe s invaliditetom?
Kako osigurati pristupačnost nogostupa i pješačkih prijelaza u mom naselju?
Kako se boriti protiv zlouporabe znaka pristupačnosti?
Kako požuriti postupak ostvarivanja prava temeljem invaliditeta?
Odgovori na ova i brojna druga pitanja pruženi su kroz obostranu raspravu, a sudionici su ujedno iskoristili priliku i ukazali na poteškoće i prepreke s kojima se susreću u svakodnevnom životu u svojoj lokalnoj sredini. Radionica je zaključena pojedinačnim savjetovanjima sa savjetnikom pravobraniteljice usmjerenima na otklanjanje iznesenih problema i lakše ostvarivanje prava na temelju invaliditeta.