Svake godine 21. ožujka obilježava se Nacionalni dan invalida rada.
Prema podacima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje Republika Hrvatska ima 88.977 registriranih invalida rada. Povodom ovogodišnjeg Nacionalnog dana invalida rada željeli bismo upozoriti da se osobe s invaliditetom i dalje prečesto suočavaju s nizom prepreka koje otežavaju korištenje njihovih prava na radnom mjestu kao i da ne uživaju jednaku radnopravnu zaštitu u usporedbi s radnicima bez invaliditeta.
Diskriminacija je potkrijepljena negativnim pretpostavkama i stavovima mnogih poslodavaca i zajednice o produktivnosti i sposobnostima osoba s invaliditetom i netočnoj percepciji da predstavljaju veći rizik za zdravlje i sigurnost na radu. Stoga nam je posebno važno istaknuti da invaliditet nije zapreka za rad i da osobe s invaliditetom imaju pravo na podršku u ostvarenju prava na rad. U tu svrhu Republika Hrvatska je osnovala i posebnu instituciju, Zavod za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom, koja sufinancira troškove prilagodbe i na razne načine subvencionira i potiče zapošljavanje osoba s invaliditetom kako ono ne bi bilo trošak poslodavca.
Ovom prilikom pozivamo poslodavce da stvore inkluzivna radna mjesta i otkriju prednosti koje osobe s invaliditetom mogu donijeti poslovanju kao i da se upoznaju s poticajima koje mogu dobiti za zapošljavanje osoba s invaliditetom. Ključno je staviti naglasak na sposobnosti i potencijal osobe, identificirajući sve prepreke ili preinake potrebne za podršku osobama s invaliditetom da budu uspješne na svom radnom mjestu. Osobe s invaliditetom važan su dio raznolike radne snage koja donosi kreativnost, inovacije, rješavanje problema i predanost radnom mjestu. Ako ste poslodavac koji je nov u razumijevanju uloge invaliditeta u raznolikosti, jednakosti, uključenosti i pristupačnosti na radnom mjestu, potražite smjernice i istražite što, zašto i na koji način učiniti svoju organizaciju pristupačnijom kandidatima i radnicima s invaliditetom. Danas sve više i više poslodavaca prepoznaje da tvrtke imaju koristi od šireg skupa talenata, vještina i kreativnih poslovnih rješenja. Također prepoznaju raznolikost invaliditeta kao važan način za ulazak na rastuće tržište, budući da osobe s invaliditetom predstavljaju rastući tržišni segment. Dakle, proaktivnim zapošljavanjem osoba s invaliditetom, tvrtke mogu steći bolje razumijevanje toga kako zadovoljiti potrebe ove važne i rastuće baze kupaca.
Postoje brojne prednosti koje imaju organizacije koje provode politiku inkluzivnog radnog okruženja te u tom smjeru mijenjaju radne procese i dalje unaprjeđuju mogućnosti za rad osoba s invaliditetom. Ono što poslodavce često iznenađuje je da većina inkluzivnih praksi na radnom mjestu ima dodatni bonus za cijeli radni kolektiv, a zahvaljujući poticajima države ne predstavlja financijsko opterećenje organizaciji.
Mnogi invalidi rada imaju preostale radne sposobnosti kojih se kao društvo ne bi smjeli odreći, nego naprotiv sve više postoji potrebama za njihovim iskustvom i vještinama. Činjenice i podaci jasno potvrđuju da kao društvo ne koristimo dovoljno preostale radne sposobnosti osoba s invaliditetom.
PRAVOBRANITELJ ZA
OSOBE S INVALIDITETOM