Godine 2017. Hrvatski sabor proglasio je 16. svibanj Nacionalnim danom osoba s intelektualnim teškoćama kako bi senzibilizirao javnost za prava osoba s intelektualnim teškoćama. Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo u Hrvatskoj dana živi 32.522 osoba s intelektualnim teškoćama. Danas se sve više njih uključuje u redovni sustav obrazovanja, ali i na tržište rada gdje se prepoznaju kao odgovorni i predani zaposlenici kad im se pruži prilika i osigura odgovarajuća podrška.
Međutim, zbog nedostatka usluga podrške u zajednici više tisuća osoba s intelektualnim teškoćama moralo je napustiti svoje domove i mjesta u kojima su živjeli i nastaviti život u ustanovama odvojeni od ostatka društva. Ratifikacijom Konvencije o pravima osoba s invaliditetom Republika Hrvatska se obvezala da će i ovoj kategoriji osoba s invaliditetom omogućiti ostvarivanje prava na život u zajednici uz osiguranu podršku. Povodom Nacionalnog dana Pravobranitelj za osobe s invaliditetom upozorava na neprovođenje procesa deinstitucionalizacije kojim bi se osobama s intelektualnim teškoćama i osobama drugim vrstama invaliditeta osiguralo pravo na život u zajednici koje im jamči i Konvencija o pravima osoba s invaliditetom.
Na deklarativnoj razini opredijelili smo se kao država da je smještavanje u ustanove kršenje ljudskih prava i da takav oblik skrbi treba što prije napustiti, što su i preporuke svih međunarodnih institucija i strateško opredjeljenje Europske unije. Međutim, proces deinstitucionalizacije već godinama ne napreduje, usprkos tome što su i u fondovima Europske unije osigurana sredstva za njegovu provedbu. Zbog nedostatka usluga podrške u zajednici roditelji osoba s intelektualnim teškoćama i dalje strepe što će biti s njihovom djecom kad njih jednog dana ne bude. Stoga koristimo i ovu priliku da pozovemo nadležne da se ti procesi ubrzaju i osobama s intelektualnim teškoćama i njihovim obiteljima osigura dostojanstven život kakav zaslužuju.
PRAVOBRANITELJ ZA OSOBE S INVALIDITETOM