Izložba o povijesti paraplivanja u Hrvatskoj
Izložba o povijesti paraplivanja u Hrvatskoj
Na Kineziološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, 2. travnja, svečano je otvorena izložba Osam staza skrivenog okvira, izložba o povijesti paraplivanja u Hrvatskoj. Povodom 60. obljetnice Hrvatskog paraolimpijskog odbora (HPO) i povodom održavanja Paraolimpijskih igara u Parizu ovoga ljeta izložbu su organizirali Hrvatski športski muzej u suradnji s Hrvatskim paraolimpijskim odborom i Hrvatskim paraplivačkim savezom (HPPS), a pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija. Autorice izložbe su Martina Vargek, kustosica Hrvatskog športskog muzeja i Ana Sršen, hrvatska paraolimpijka i potpredsjednica HPO-a. Uz brojne uzvanike otvorenju izložbe prisustvovao je i pravobranitelj za osobe s invaliditetom Darijo Jurišić
O paraplivanju i paraolimpizmu u Hrvatskoj na otvorenju izložbe govorili su predstavnici Kineziološkog fakulteta, Hrvatskoga športskog muzeja, HPO-a, HPPS-a, Ministarstva kulture i medija, te veleposlanik Francuske u Hrvatskoj.
Izložba se sastoji od pet cjelina koje prikazuju razvoj parasporta i paraplivanja u Hrvatskoj. U prvoj cjelini prikazuje se razvoj parasporta i paraplivanja u Hrvatskoj tijekom povijesnog razvoja HPO-a i HPPS-a. U drugoj cjelini prema redoslijedu osvojenih medalja na Paraolimpijskim igrama, svjetskim i europskim prvenstvima predstavljeni su Roko Mikelin Opara, Ana Sršen, Mihovil Španja, Kristijan Vincetić, Dino Sinovčić, Sanja Milojević, Ante Rađa i Emma Mečić. Istaknuti su i ostali plivači, sudionici Paraolimpijskih igara – Nataša Sobočan, Matija Grebenić, Tomi Brajša i Paula Novina. Na Paraolimpijskim igrama u Parizu 2024. plivat će Emma Mečić, Paula Novina i Dino Sinovčić. Treća cjelina izložbe upoznaje nas s disciplinama u paraplivanju i sportskim klasama, dok se četvrta odnosi na povijesni razvoj i pregled medalja hrvatskih plivača s Paraolimpijskih igara, svjetskih i europskih prvenstava. Posljednji dio izložbe pod nazivom Ispred okvira donosi razgovore s Emmom Mečić i Anom Sršen, kao i Rokom Mikelinom Oparom, Dinom Sinovčićem, Mihovilom Španjom i Kristijanom Vincetićem.
Izložba je audiodeskripcijom tekstova na hrvatskom i engleskom jeziku te opisom triju predmeta prilagođena slijepim i slabovidnim osobama. U suradnji s Hrvatskim savezom slijepih (HSS) tiskan je i katalog izložbe na Brailleovu pismu i uvećanom crnom tisku.
Autorice izložbe uspjele su po prvi puta prikupiti i na jednom mjestu objediniti sve informacije o brojnim ostvarenim rezultatima i postignutim uspjesima hrvatskog paraplivanja. Nakon Zagreba, gdje izložba ostaje otvorena do 30. travnja, izložba će posjetiti i druge gradove u Republici Hrvatskoj.