1. edukacija Erasmus+ projekta „Kreni na zeleno…“
1. edukacija Erasmus+ projekta „Kreni na zeleno…“
1. edukacija Erasmus+ projekta „Kreni na zeleno…“
Povodom 18. ožujka – Svjetskog dana recikliranja, a u okviru kampanje „Mladi kreću na zeleno“ održana je 1. edukacija „Recikliram – dobro biram!“
Kao dio Erasmus+ projekta „Kreni na zeleno…“ (F2022-3-HR01-KA210-YOU-000101382) Zajednica saveza osoba s invaliditetom – SOIH pokrenula je 1. ožujka 2023. godine kampanju „Mladi kreću na zeleno“ u okviru koje je 20. ožujka održana prva edukacija povodom 18. ožujka – Svjetskog dana recikliranja s motom „Recikliram – dobro biram!“ Na edukaciji je iz Ureda pravobraniteljice za osobe s invaliditteom sudjelovao zamjenik pravobraniteljice Darijo Jurišić.
Edukacija je održana za Youth Workere (YW) i ostale zainteresirane osobe s invaliditetom, sudionike i partnere projekta, s ciljem prijenosa znanja o temeljnim nacionalnim i europskim strateškim dokumentima u području održivog i zelenog razvoja. I organizacije, savezi i udruge osoba s invaliditetom kao dijelovi jedne od najvećih ljudskopravaških mreža imaju mogućnost zajedničkim snagama utjecati na promjene u poslovanju s ciljem tranzicije na zeleno, ostvarivanje održivog poslovanja kao i zagovaranja zelene politike u lokalnim zajednicama.
Od 2018. godine dan 18. ožujak se obilježava kao Svjetski dan recikliranja. Tijekom edukacije predstavljeno su tako i zanimljivi podaci koliko je vremena uopće potrebno za razgradnju, na primjer samo jedne plastične vrećice – od 450 do 1000 godina, plastične boce – od 100 do 1000 godina, filtera cigareta od 1 do 10 godina, limenke – od 10 do 100 godina ili stakla čak do 4.000 godina. Mnogo toga što kao smeće nastane u našim kućanstvima i uredima može postati otpad, korisna sirovina ili čak neki novi proizvod, a preduvjet smanjenja otpada je svakako proces recikliranja. Danas aktualno, ali više ili manje popularno recikliranje je izdvajanje materijala iz otpada i njegovo ponovno korištenje. Ono uključuje sakupljanje, izdvajanje, preradu i izradu novih proizvoda iz iskorištenih stvari ili materijala, međutim vrlo je važno prvo odvojiti otpad prema vrstama. Naime, mnoge tako odvojene otpadne materije se mogu ponovo iskoristiti samo ukoliko su odvojeno sakupljene.
Erasmus+ projekt „Kreni na zeleno“ započeo je sa svojom provedbom 1. siječnja i trajati će do 31. prosinca 2023. godine. Radi se o projektu koji je financiran u okviru programa Erasmus+, Ključna aktivnost 2.: Partnerstva za suradnju – Mala partnerstva. Koordinator projekta je Zajednica saveza osoba s invaliditetom Hrvatske – SOIH, a partneri na projektu su Nacionalna organizacija osoba sa invaliditetom Srbije (NOOIS), Hrvatski savez gluhih i nagluhih (HSGN) i Pravobranitelj za osobe s invaliditetom (POSI).