Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama

dan borbe protiv nasilja nad zenamaNacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama i ove se godine obilježava 22. rujna u znak sjećanja na smrtno stradavanje i teško ranjavanje žena na Općinskom sudu u Zagrebu 22. rujna 1999. godine. Iako je RH od nemilog događaja učinila značajne korake u prevenciji nasilja i sankcioniranju počinitelja, potrebno je kontinuirano suzbijati nasilje, sankcionirati počinitelje te izmijeniti zakonodavstvo i uskladiti ga s međunarodnim dokumentima. Ženama s invaliditetom kao žrtvama nasilja potrebno je pružiti razne oblike podrške, vodeći se Konvencijom o pravima osoba s invaliditetom i preporukama Odbora za prava osoba s invaliditetom, stalno naglašavajući nultu toleranciju za nasilje nad ženama kao i potrebu osvješćivanja i senzibiliziranja javnosti vezano za problem nasilja uopće. U organizaciji Zajednice saveza za osobe s invaliditetom Hrvatske - SOIH i Mreže žena s invaliditetom, u petak 22. rujna biti će postavljen štand na Cvjetnom trgu u Zagrebu. Dijeljenjem letaka u vremenskom periodu od 11,00 do 13,00 sati podsjetit će se sugrađane kako je 22. rujan - Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama i potaknuti ih na sprječavanje nasilja. Republika Hrvatska je jedna od rijetkih država koja uz Međunarodni dan protiv nasilja nad ženama obilježava i svoj nacionalni dan. Povodom Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama u Hrvatskom saboru je 21. rujna 2017. g. održana tematska sjednica Odbora za ravnopravnost spolova na temu Femicid. Femicid je kao najekstremnija, najtragičnija i najteža posljedica partnerskog nasilja danas globalno prepoznat kao jedan od značajnih uzroka prijevremene smrti žena. Uvodničari teme iz akademske zajednice, organizacija civilnog društva i odvjetništva, skrenuli su pozornost na prisutnost nasilja nad ženama u našem društvu kao i nužnosti osvješćivanja kako se obiteljsko nasilje ne smatra i ne smije smatrati pitanjem privatnosti, kao i na to da je Femicid kao takav najgori mogući delikt s brojnim drugim kolateralnim žrtvama. Istaknuta je i potreba edukacija, jer nasilje nad ženama je i posljedica današnjeg brutalnog nasilja među mladima. Tijekom sjednice više je puta naglašena nužnost ratifikacije Konvencije Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama (poznatije pod nazivom Istanbulska konvencija) i važnost njezine implementacije u našem društvu. Tematskoj sjednici iz Ureda pravobranitelja za osobe s invaliditetom prisustvovao je Darijo Jurišić, zamjenik pravobraniteljice.

Veličina fonta

Karta

Pravobraniteljica za 
osobe s invaliditetom


Savska cesta 41/3
10 000 Zagreb, Hrvatska
tel. : 01 6102 170
fax : 01 6177 901
e-mail: ured@posi.hr

Kada i kako se obratiti pravobraniteljici

ne mrznja